Klinika Dowgierd

(+48) 89 541 69 89

Ortognatyka – korygująca operacja szczęki

Korygująca, tzw. ortognatyczna operacja szczęki jest wykonywana przez chirurgów twarzoczaszki w celu poprawy mniejszych i większych nieprawidłowości szczęki, włączając w to przesunięcie zębów i żuchwy. Operacja może poprawić komfort żucia, mówienia i oddychania. Mimo, że wygląd zewnętrzny Pacjenta może ulec dużej zmianie, głównym celem operacji jest naprawa wady twarzy i szczęki.

Przypadki, w których wskazana jest operacja:

  • Trudności w gryzieniu lub przeżuwaniu pokarmu
  • Trudności w przełykaniu
  • Przewlekły ból szczęki i głowy
  • Nadmierne ścieranie zębów
  • Zgryz otwarty (przerwa między górnymi i dolnymi zębami, gdy usta są zamknięte)
  • Uraz twarzy lub wada wrodzona
  • Cofnięty podbródek
  • Odstająca żuchwa
  • Niemożność zamknięcia ust bez wytężania mięśni
  • Przewlekłe oddychanie przez usta i suchość w ustach
  • Bezdech senny (problemy z oddychaniem podczas snu, w tym chrapanie)

Kto potrzebuje chirurgicznej korekty kostnych deformacji twarzy? 

Wskazaniem do operacji chirurgicznej jest:

  • krzywy zgryz od przesuniętych zębów lub szczęki lub obydwu defektów równocześnie
  • gdy górna i dolna część szczęki urosła w innym tempie
  • wystąpienie urazu lub wady wrodzonej również mogą wpływać na układ szczęki.

Chociaż ortodoncja zazwyczaj może naprawić zgryz lub inne problemy, w przypadku przesunięcia zębów, to w przypadku obsunięcia szczęki zazwyczaj potrzebne jest przeprowadzenie operacji.

Twój ortodonta i chirurg twarzoczaszki wspólnie zdecydują czy jesteś kandydatem do operacji. W trakcje konsultacji w Klinice Dowgierd chirurg ustala, jaki sposób leczenia jest odpowiedni i jakie procedury należy wdrożyć w leczeniu.

Niezwykle istotne jest, aby zrozumieć, że całe leczenie, prawdopodobnie połączone z zabiegami ortodontycznymi przed i po operacji, może potrwać kilka lat.

Twój chirurg i ortodonta wiedzą, że jest to długotrwała procedura dla Ciebie i Twojej rodziny, więc będą starali się przedstawić jak najbardziej realistyczny czas jej trwania. Operacja może spowodować przesunięcie całości lub części szczęki i brody. Kiedy zostaniesz w pełni poinformowany o swojej przypadłości i opcjach leczenia, razem z lekarzami ustalisz, która opcja jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

Jakie korekty wykonuje się najczęściej?

  • Korekta zgryzu otwartego: Część kości z górnej części szczęki jest usunięta. Górna część szczęki jest następnie zabezpieczona dostawkami i śrubkami.
  • Korekta odstającej szczęki: Kość z tylnej części żuchwy zostaje oddzielona od przedniej części, a następnie modyfikowana w taki sposób, aby fragment, na którym oparte są zęby mógł zostać cofnięty do odpowiedniej pozycji.
  • Korekta cofniętej żuchwy: Kość z żuchwy jest oddzielona od jej podstawy i zmodyfikowana. Fragment, na którym są oparte zęby oraz kawałek brody jest przesunięta do przodu.

Przygotowanie i przebieg operacji

Przed operacją aparat ortodontyczny przesuwa zęby do nowej pozycji. Przez to, że zęby są ustawiane pod Twoją szczękę po operacji, może Ci się na początku wydawać, że Twój zgryz się pogarsza, a nie polepsza. Jednak po tym, jak chirurg przesunie Twoją szczękę, zęby powinny być w odpowiednim miejscu. Wraz ze zbliżającym się końcem przedoperacyjnego leczenia ortodontycznego, możesz być poproszony o zrobienie dodatkowych lub uaktualnionych badań, np. RTG, TK, zdjęć i modeli twoich zębów, w celu uzupełnienia niezbędnych informacji przed operacją. Operacja jest przeprowadzana pod całkowitym znieczuleniem w szpitalu i może może potrwać od jednej do kilku godzin. Chirurg przesunie Twoje kości szczęki zależnie od Twoich indywidualnych potrzeb. W niektórych wypadkach, kość może zostać dołożona, zabrana lub jej kształt może być zmieniony. Dostawki, śrubki, druty i gumki mogą zostać użyte do utrzymania kości w ich nowych pozycjach. Cięcia są zazwyczaj wykonywane po wewnętrznej stronie jamy ustnej, aby zapobiec bliznom, jednak niektóre przypadki wymagają niewielkich nacięć po zewnętrznej stronie ust. W takich przypadkach chirurg dokłada wszelkich starań, aby były jak najmniej widoczne.

Po operacji chirurg zaleci zmianę diety, która może zawierać zarówno stałe jak i płynne pokarmy, oraz plan powrotu do normalnej diety. Możesz być również poproszony o wstrzymanie się przed używaniem produktów tytoniowych oraz unikanie wzmożonej aktywności fizycznej. Ból pooperacyjny może być łatwo uśmierzony lekami, więc Pacjenci zazwyczaj są w stanie wrócić do szkoły lub pracy w przeciągu jednego do trzech tygodni od operacji, w zależności od ich samopoczucia. Pierwsza faza rekonwalescencji trwa około sześciu tygodni, jednak całkowite gojenie szczęki trwa od 9 do 12 miesięcy.

Ciesz się z wyników!

Mimo, że celem operacji jest poprawa zgryzu i jego funkcjonowania, niektórzy Pacjenci zauważają znaczną poprawę w mowie i wyglądzie zewnętrznym. Rezultaty operacji ortognatycznej mogą mieć ogromny wpływ na wiele aspektów twojego życia. Ciesz się swoim nowym Ja! Najlepsze efekty leczenia osiągniesz powierzając leczenie najlepszym specjalistom z Kliniki Dowgierd: dr n. med Krzysztofowi Dowgierd – wybitnemu chirurgowi oraz dr Martynie Dowgierd – doskonałemu ortodoncie. Zapraszamy na konsultacje i leczenie do Kliniki Dowgierd : formularz kontaktowy

 

Informacje przedstawione powyżej nie mogą zastąpić profesjonalnej lekarskiej porady, diagnozy ani leczenia. Jej celem jest pomoc w komunikacji z Twoim stomatologiem oraz chirurgiem twarzoczaszki. W razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem skontaktuj się z Kliniką Dowgierd w celu ustalenia terminu konsultacji.

Zadzwoń do nas: (+48) 89 541 69 89

Zapraszamy

Adres

Godziny otwarcia kliniki:

Poniedziałek - Czwartek : 8:00-20:00
Piątek : 8:00-16:00
ul. Mroza 13F
10-692 Olsztyn
(+48) 89 541 69 89
kontakt@dowgierd.pl