Chirurgia szczękowo-twarzowa
Korygująca, tzw. ortognatyczna operacja szczęki jest wykonywana przez chirurgów twarzoczaszki w celu poprawy mniejszych i większych nieprawidłowości szczęki, włączając w to przesunięcie zębów i żuchwy. Operacja może poprawić komfort żucia, mówienia i oddychania. Mimo, że wygląd zewnętrzny Pacjenta może ulec dużej zmianie, głównym celem operacji jest naprawa wady twarzy i szczęki.
Przypadki, w których wskazana jest operacja:
- Trudności w gryzieniu lub przeżuwaniu pokarmu
- Trudności w przełykaniu
- Przewlekły ból szczęki i głowy
- Nadmierne ścieranie zębów
- Zgryz otwarty (przerwa między górnymi i dolnymi zębami, gdy usta są zamknięte)
- Uraz twarzy lub wada wrodzona
- Cofnięty podbródek
- Odstająca żuchwa
- Niemożność zamknięcia ust bez wytężania mięśni
- Przewlekłe oddychanie przez usta i suchość w ustach
- Bezdech senny (problemy z oddychaniem podczas snu, w tym chrapanie)
Kto potrzebuje chirurgicznej korekty kostnych deformacji twarzy?
Wskazaniem do operacji chirurgicznej jest:
- krzywy zgryz od przesuniętych zębów lub szczęki lub obydwu defektów równocześnie
- gdy górna i dolna część szczęki urosła w innym tempie
- wystąpienie urazu lub wady wrodzonej również mogą wpływać na układ szczęki.
Chociaż ortodoncja zazwyczaj może naprawić zgryz lub inne problemy, w przypadku przesunięcia zębów, to w przypadku obsunięcia szczęki zazwyczaj potrzebne jest przeprowadzenie operacji.
Twój ortodonta i chirurg twarzoczaszki wspólnie zdecydują czy jesteś kandydatem do operacji. W trakcje konsultacji w Klinice Dowgierd chirurg ustala, jaki sposób leczenia jest odpowiedni i jakie procedury należy wdrożyć w leczeniu.
Niezwykle istotne jest, aby zrozumieć, że całe leczenie, prawdopodobnie połączone z zabiegami ortodontycznymi przed i po operacji, może potrwać kilka lat.
Twój chirurg i ortodonta wiedzą, że jest to długotrwała procedura dla Ciebie i Twojej rodziny, więc będą starali się przedstawić jak najbardziej realistyczny czas jej trwania. Operacja może spowodować przesunięcie całości lub części szczęki i brody. Kiedy zostaniesz w pełni poinformowany o swojej przypadłości i opcjach leczenia, razem z lekarzami ustalisz która opcja jest dla Ciebie najkorzystniejsza.
Jakie korekty wykonuje się najczęściej?
Korekta zgryzu otwartego: Część kości z górnej części szczęki jest usunięta. Górna część szczęki jest następnie zabezpieczona dostawkami i śrubkami.
Korekta odstającej szczęki: Kość z tylnej części żuchwy zostaje oddzielona od przedniej części, a następnie modyfikowana w taki sposób, aby fragment, na którym oparte są zęby mógł zostać cofnięty do odpowiedniej pozycji.
Korekta cofniętej żuchwy: Kość z żuchwy jest oddzielona od jej podstawy i zmodyfikowana. Fragment, na którym są oparte zęby oraz kawałek brody jest przesunięta do przodu.
Informacje przedstawione powyżej nie mogą zastąpić profesjonalnej lekarskiej porady, diagnozy ani leczenia. Jej celem jest pomoc w komunikacji z Twoim stomatologiem oraz chirurgiem twarzoczaszki. W razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem skontaktuj się z Kliniką Dowgierd w celu ustalenia terminu konsultacji.