Zęby mądrości
Zęby mądrości, czyli trzecie trzonowce, jako ostatnie wyrastają i pojawiają się w jamie ustnej. Wychodzą pomiędzy 17 a 25 rokiem życia, okresem uznawanym za „wiek mądrości”.
Czym jest zatrzymany ząb?
Kiedy ząb nie jest w stanie całkowicie wyrosnąć mówimy, że jest zatrzymany. Zazwyczaj te zęby nie mogą przebić się przez dziąsła, ponieważ nie ma dla nich wystarczającego miejsca w jamie ustnej. Dziewięć na dziesięć osób miało przynajmniej jeden zatrzymany ząb mądrości.
Jakie zagrożenie niesie zatrzymany ząb mądrości?
Zatrzymane zęby mogą uszkodzić sąsiadujące zęby lub doprowadzić do infekcji, jeśli pozostawi się je w jamie ustnej. Ze względu na to, że trzecie trzonowce są obszarem trudnym do dokładnego wyczyszczenia, chętnie pojawiają się tam bakterie prowadzące do chorób dziąseł. Bakterie te mogą wędrować z ust do układu krwionośnego, a następnie powodować zakażenia i infekcje atakujące serce, nerki czy inne organy. Badania wskazują, że po wykryciu schorzenia okołozębowego przy trzecich trzonowcach problem nie ustępuje, lecz jeszcze bardziej się rozwija. Poprawa bywa widoczna po usunięciu zatrzymanego zęba. W niektórych przypadkach przy nieleczonym zębie mądrości pojawia się wypełniony płynem torbiel lub guz. Z czasem zaczyna on rosnąć i niemalże drążyć szczękę, przez co niszczy otaczające go nerwy i zęby.
Rozwój zębów mądrości z wiekiem
Zęby mądrości łatwiej usunąć kiedy pacjent jest młodszy, ponieważ korzenie nie są jeszcze całkowicie uformowane, otaczająca je kość jest bardziej miękka, a do tego ryzyko uszkodzenia sąsiadujących nerwów jest zdecydowanie niższe niż u dorosłego pacjenta. Z wiekiem usuwanie tych zębów robi się coraz trudniejsze, ponieważ korzenie są już w pełni rozwinięte i mogą łączyć się z nerwem.
Czy trzeba usunąć ząb jeśli nie sprawiał jeszcze żadnych problemów?
Wiele osób jest przekonanych, że jeżeli nie czują bólu, to nie muszą się przejmować swoimi zębami mądrości. Jednak zdecydowanie zaleca się Pacjentom wizytę u stomatologa w celu oceny stanu trzecich trzonowców, ich rozwoju, obecności ewentualnej infekcji oraz ustalenia niezbędnych działań. Może to oznaczać wyrwanie zęba lub jego dokładną obserwację. Generalnie zęba należy usunąć w razie:
- infekcji i/lub okołozębowych schorzeń
- ubytków, które nie mogą być załatane
- patologii takich, jak guzy czy torbiele
- uszkodzeń sąsiadujących zębów
Pacjent nie musi mieć usuwanych zębów mądrości, które wyszły w całości, nie tworzą dziur, nie bolą, nie są zainfekowane i są utrzymywane w czystości, a otaczające je dziąsła są zdrowe. Należy je jednak regularnie czyścić u specjalisty, chodzić co roku na wizytę kontrolną oraz co jakiś czas wykonywać RTG jamy ustnej, w celu upewnienia się, że nie wystąpiły żadne zmiany.
Jak wygląda zabieg, jeśli ząb zatrzymany musi być usunięty?
Jeśli Twój dentysta zaleci usunięcie zęba mądrości, zabieg powinien być wykonany przez chirurga szczękowo-twarzowego. Przed operacją lekarz omówi z Tobą całą procedurę i opowie czego możesz się spodziewać. Jest to dobry moment na zadanie wszystkich nurtujących Cię pytań. Podziel się z lekarzem wszystkimi swoimi obawami. Poinformuj go również o wszelkich chorobach lub lekarstwach, które bierzesz.
Jest wiele czynników determinujących poziom trudności tej operacji, np. stopień rozwinięcia korzenia czy jego pozycja w ustach. Jeśli ząb jest zatrzymany, zabieg może być nieco bardziej skomplikowany.
W większości przypadków ból przy usuwaniu trzecich trzonowców jest niewielki lub całkiem nieodczuwalny. Pacjenci otrzymują miejscowe znieczulenie. W Klinice Dowgierd polecamy sedację, czyli zastosowanie podtlenku azotu, potocznie nazywanym gazem rozweselającym, który bezpiecznie i stopniowo całkowicie znosi czucie bólu przy zachowanej świadomości. Twój chirurg wybierze najbardziej odpowiednią dla Ciebie opcję.
Co się stanie po zabiegu?
Po zabiegu może wystąpić opuchlizna i lekki dyskomfort, jednak są one naturalną częścią gojenia. Na opuchliznę pomagają zimne okłady, a leki przepisane przez Twojego chirurga powinny uśmierzyć ból. Lekarz może zalecić zmianę diety na kilka dni po zabiegu i powrót do normalnego jedzenia dopiero po tym okresie.
Co jeśli postanowisz zostawić ząb mądrości?
Jeśli po przedyskutowaniu swojej sytuacji z lekarzem postanowisz nie usuwać swojego zęba mądrości, pamiętaj, aby bardzo dokładnie czyścić zęby, skupiając się zwłaszcza na trzonowcach. Musisz regularnie chodzić na wizyty kontrolne i przynajmniej raz w roku robić RTG jamy ustnej, aby mieć pewność, że nie zaszła żadna zmiana w kondycji twoich zębów ani dziąseł.
Informacje przedstawione powyżej nie mogą zastąpić profesjonalnej lekarskiej porady, diagnozy ani leczenia. Jej celem jest pomoc w komunikacji z Twoim stomatologiem oraz chirurgiem. W razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem skontaktuj się z Kliniką Dowgierd w celu ustalenia terminu konsultacji.