Twarz
Każdą operację poprzedza szczegółowa analiza potrzeb i oczekiwań pacjenta, a także warunków anatomicznych i możliwości operacyjnych, w ramach konsultacji chirurga plastycznego.
Blepharoplastyka to zabieg operacyjny powiek górnych i/lub dolnych mający na celu korekcję zwiotczenia i opadnięcia powiek górnych. Jest zabiegiem poprawiającym wygląd nie tylko operowanej okolicy lecz odmładza i daje zdrowy i wypoczęty wygląd całej twarzy.
- na czym polega zabieg?
Zabieg wykonuje się między innymi w celu odmłodzenia twarzy, uzyskania wyraźnego spojrzenia i wypoczętego wyglądu. Procedurę można wykonać zarówno w obrębie powiek górnych lub dolnych. W zależności od wskazań, zabieg wzbogacany jest o usunięcie nadmiaru mięśnia okrężnego oka, korekcje przepuklin tłuszczowych, wytworzenie załamka powieki górnej.
- wskazania
– usunięcie nadmiaru skóry na powiekach
– zniwelowanie efektów procesu starzenia się skóry wokół oczu
– w przypadku chęci odmłodzenia rysów twarzy lub wyeksponowania oczu
– zwiększenie ograniczonego pola widzenia poprzez podniesienie opadającej powieki górne
- przeciwwskazania
skazy naczyniowe, zaburzenia krzepnięcia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, niewyrównana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, zespół suchego oka i inne zaburzenia wydzielania łez, niedomykalność powiek
- czas trwania
1-2 godziny
- informacje dotyczące zabiegu
Zabieg obejmuje usunięcie nadmiaru skóry i/lub tkanki tłuszczowej w znieczuleniu miejscowym. W szczególnym przypadku, gdy należy usunąć tylko nadmiar tkanki tłuszczowej z obszaru dolnej powieki, zabieg można wykonać od wewnętrznej strony powieki, unikając tym samym jakichkolwiek blizn. Standardowo wykonuje się nacięcia w naturalnej linii powiek: zgięciu górnej powieki i tuż pod linią rzęs powieki dolnej.
Plastyka uszu | korekcja uszu
To najczęściej wykonywany zabieg u dorosłych i dzieci. Otoplastyka, bo tak nazywa się zabieg korekcji odstających małżowin usznych, to zabieg, który umożliwia korekcje kształtu i odstawania małżowin usznych przez przywrócenie anatomicznego kształtu lub pomniejszenie małżowiny.
- na czym polega zabieg?
Standardowa procedura polega na wycięciu osełkowatego fragmentu skóra pacjenta na tylnej powierzchni małżowiny, odsłonięciu chrząstek małżowiny, która następnie jest odpowiednio ukształtowana i ufiksowana.
- wskazania
– modelowanie chrząstek małżowiny usznej
– pozbycie się defektu wpływającego na dyskomfort psychiczny
- przeciwwskazania
skazy naczyniowe, zaburzenia krzepnięcia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, niewyrównana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
- czas trwania
1-1,5 godziny
- informacje dotyczące zabiegu
Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, zależnie od wieku i preferencji pacjenta. Po ściągnięciu opatrunku zalecane jest stosowanie opaski elastycznej na uszy przez okres 6 tygodni, by chronić je przed niezamierzonymi urazami. Standardowo opatrunek zostaje utrzymany przez 7 dni po zabiegu, szwy nie wymagają usunięcia.
Plastyka nosa
Korekcja nosa jest operacją, która znacznie zmienia wygląd całej twarzy. Zabieg ma na celu zmianę kształtu i poprawę wyglądu nosa. Pozwala na redukcję rozmiaru, poprawę symetrii i usunięcie garbu. Zwykle celem operacji jest korekcja skrzywienia długości, szerokości lub garbu nosa. Korekcja przegrody rutynowo wykonywana podczas większości operacji może przyczynić się do poprawy drożności nosa.
- na czym polega zabieg?
Aby zmienić kształt części kostnej nosa, należy wykonać osteotomie, tj. przeciąć podskórnie kości w odpowiednich miejscach, często usuwając jednocześnie garb z grzbietu nosa.
- wskazania
Plastyka nosa może skorygować:
– nadmierną długość i wysokość
– garb nosa,
– korekcje szerokości,
– skrzywienie oraz zaburzenia przegrody nosowej.
– nabyte urazy nosa
Deformacje nosa są częstym powodem zaburzeń samooceny i przyczyną braku samoakceptacji i kompleksów.
- przeciwwskazania
bardzo młody wiek (nastolatkowie), tendencje do worzenia się blizn, choroby zakrzepowo-zatorowe, skazy naczyniowe, zaburzenia krzepnięcia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, niewyrównana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek
- czas trwania
1-2 godziny
- informacje dotyczące zabiegu
Pełna otwarta plastyka nosa jest zabiegiem umożliwiającym pełną zmianę kształtu nosa zarówno w części chrzęstnej jak i kostnej. Cięcie skóry umiejscowione jest na słupku nosa i ma kształt litery „V” pozostawiając niewidoczną bliznę szerokości kilku milimetrów. Możliwe jest wówczas wyprostowanie przegrody nosowej, plastyka czubka nosa, usunięcie garba z grzbietu nosa oraz zwężenie i obniżenie piramidy kostnej. W przypadku wykonywania osteotomii, czyli przecinania kości po zabiegu konieczne jest noszenie łuski gipsowej na nosie przez ok. 7-10 dni. Szwy skórne usuwane są standardowe 7 dni po zabiegu. Ból po operacji plastycznej nosa z reguły jest niewielki i łatwy do opanowania przy pomocy podstawowych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, np. Paracetamolu. Zabieg w zależności od typu deformacji może zostać wykonany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, techniką otwartą bądź zamkniętą.
Lifting twarzy (facelift, facelifting) to zabieg, który przywraca skórze gładkość, powoduje usunięcie zmarszczek i fałd, a także podniesienie brwi do pozycji, w której będą stanowić piękną oprawę dla oczu.
- na czym polega zabieg?
Zabieg polegający na naciągnięciu skóry i usunięciu jej nadmiaru w okolicach twarzy i szyi. Istnieje możliwość wykonania lifting twarzy w dwóch wariantach: lifting górnej części twarzy (podciągnięcie czoła, brwi i powiek) oraz lifting policzków i szyi. Zabieg może być przeprowadzony kompleksowo (czyli oba warianty jednocześnie) albo oddzielnie. Zadowalający efekt może się utrzymywać przez 10, a nawet do 15 lat.
- wskazania
– pragnienie odmłodzenia rysów twarzy
– zwiotczała skóry
– opadające brwi i/lub policzki
– jako zabieg estetyczny po intensywnej kuracji odchudzającej
- przeciwwskazania
skazy naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, stany zapalne skóry głowy, ropne zapalenie zatok
- czas trwania
W zależności od wskazań – do kilku godzin
- informacje dotyczące zabiegu
Zabieg wykonuje się w znieczulenie ogólnym lub z wykorzystaniem sedacji przy mniejszych zabiegach. Naciągnięcie skóry powoduje, że początkowo pacjenci odczuwają wzmożone napięcie podczas otwierana jamy ustnej. Czasowo może wystąpić obrzęk i zmienić się czucie w policzkach lub występować drętwienie. Zdecydowanie rzadko dochodzi do uszkodzenia nerwu twarzowego.