Klinika Dowgierd

(+48) 89 541 69 89

Stawy skroniowo żuchwowe

Czym jest DSSŻ?

Staw utrzymujący żuchwę pod czaszką nazywany jest stawem skroniowo-żuchwowym lub SSŻ. Jest on zlokalizowany obok ucha, po obu stronach głowy. Czasem przestaje on odpowiednio działać lub zaczyna powodować ból. Takie schorzenie nazywane jest  dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego (DSSZ). Najczęstsze symptomy DSSŻ to:

 • Ból żuchwy
 • Ból szyi
 • Ból głowy
 • Ból ucha
 • Problemy z otwieraniem ust: przesunięcia,
 • Bolesne odgłosy: pękanie, tarcie lub zgrzytanie

Jak zdiagnozować DSSŻ:

Chirurg przeprowadza odpowiednie badania, które odbywają się w takcie wizyty konsultacyjnej i obejmują:

 • Analizę historii dentystycznej i medycznej
 • Powierzchowną analizę psychologiczną
 • Oględziny głowy i szyi, w tym: mięśni, nerwów, stawów oraz jamy ustnej
 • Dodatkowe badania, np. RTG, tomografia, rezonans magnetyczny lub testy laboratoryjne

W Klinice Dowgierd pracują chirurdzy, psycholodzy i fizjoterapeuci, którzy są najlepszym źródłem odpowiedniej diagnozy oraz radzenia sobie z DSSŻ i bólami szczęki. 

Jakie są przyczyny DSSŻ?

DSSŻ zazwyczaj ma wiele symptomów i więcej niż jedną przyczynę. Badania wykazały, że może być to wiele powodów, które razem powodują DSSŻ:

 • uszkodzenie szczęki : uderzenie w żuchwę lub otwieranie za szeroko podczas jedzenia, długie stomatologiczne zabiegi lub intubacja podczas operacji
 • złe nawyki: zaciskanie szczęki, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci czy żucie gumy, które u niektórych osób może prowadzić do DSSŻ. 
 • okluzja: badania wykazały, że sposób, w jaki Twoje zęby się o siebie ocierają rzadko kiedy prowadzi do DSSŻ. Mimo to w niektórych przypadkach właśnie to może być powodem, przez który ból nie ustępuje
 • czynniki psychologiczne: badania dowodzą, że stres, depresja i stany lękowe wzmagają ból
 • leki na receptę: niektóre leki na receptę mogą mieć wpływ na mózg i mięśnie, co prowadzi do wzmożonego bólu
 • artretyzm stawów: różne rodzaje artretyzmu mogą wystąpić podczas SSŻ, podobnie jak w każdym innym stawie 

Niektóre przypadki będą wymagały interwencji lekarskiej kilku specjalistów. Warto więc zrozumieć ból DSSŻ.

Ból z stawu skroniowo – żuchwowego może pochodzić ze stawu szczękowego lub mięśni działających przy poruszaniu szczęką, dlatego lekarz zbada Twoją szczękę oraz mięśnie w głowie i szyi.

Normalna Anatomia: SSŻ jest stawem który może poruszać się zarówno w poziomie, jak i w pionie. Pomiędzy żuchwą i czaszką znajduje się krążek stawowy, który absorbuje wstrząsy. Krążek porusza się razem ze szczęką i chroni kości przy otwieraniu i zamykaniu ust.

Artretyzm stawu: kość oraz tkanki miękkie stawu szczękowego mogą ulec zniszczeniu przez chorobę znaną jako artretyzm. Starta kość i krążek stawowy mogą wydawać trzeszczący dźwięk lub wywoływać ból. Artretyzm może być spowodowany przez starcie albo zranienie stawu. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najpopularniejsza wśród ludzi starszych. Jednak ból może być spowodowany przez choroby innych stawów, np. reumatyzm.

Uszkodzenie stawu: tkanki tworzące staw szczękowy mogą ulec uszkodzeniu i sprawiać ból przy poruszaniu szczęką, mówieniu lub jedzeniu. Czasem krążek stawowy się przesuwa, a przez to niszczy. Kiedy krążek nie może się normalnie poruszać, sprawia ból oraz wydaje nieprzyjemne dźwięki. Może to doprowadzić do zacinania się szczęki przy próbie otworzenia ust.

Ból mięśniowy:  duże mięśnie żwaczowe łączą szczękę z czaszką. Ich praca polega na otwieraniu i zamykaniu ust oraz poruszaniu szczęką na boki podczas żucia lub mówienie. Wykorzystujesz je również do wspierania głowy i szyi podczas poruszania szczęką. Mięśnie żwaczowe, tak jak każde inne, mogą się męczyć, spinać lub boleć, kiedy są zbyt często używane. Czasem mozg źle odbiera sygnały o tych bólach, przez co ból jest odczuwany w innych częściach ciała, najczęściej jest to szczęka, szyja lub głowa.

Leczenie DSSŻ

Celem leczenia jest uśmierzenie bólu, zwiększenie możliwości ruchu szczęką oraz ograniczenie wpływ DSSŻ na życie codzienne.  DSSŻ jest traktowana tak samo jak problemy z każdym innym mięśniem czy stawem. Jako, że istnieje wiele możliwych przyczyn Dysfunkcji Stawu Skroniowo Żuchwowego, nie istnieje coś takiego jak „magiczny lek” czy „nagłe ozdrowienie”. Twoje symptomy mogą być krótkotrwałe i nie nieść ze sobą żadnych poważnych konsekwencji. Jednak w każdym przypadku powinieneś zwrócić się do chirurga, który pomoże Ci uporać się z Twoim przypadkiem.

Większość badań dowodzi, że razem z chirurgiem powinniście najpierw spróbować tradycyjnych i odwracalnych metod leczenia. Udowodniono,że poniższe metody są najbardziej efektywnymi sposobami pozbywania się bólu:

Zarządzanie stresem:  badania wykazały, że umiejętność radzenia sobie ze stresem i atakami paniki pomaga w zwalczaniu symptomów DSSŻ. Twój lekarz może zalecić techniki pomocne przy walce ze stresem lub skierować Cię do innego specjalisty, który pomoże Ci w tej dziedzinie.

Fizjoterapia: fizjoterapeuci to specjaliści, którzy pomagają Pacjentom w rehabilitacji po różnych urazach. Nasi chirurdzy współpracują ze świetnymi fizjoterapeutami, którzy potrafią ocenić jaką terapią mogą Ci pomóc przy twoich symptomach DSSŻ.

Leki: jest wiele dostępnych na rynku leków, które pomagają zmniejszyć dyskomfort. Lekarz dobierze je w taki sposób, aby jak najlepiej pomóc w Twoim przypadku.

Protetyka: znana także jako szyna zgryzowa lub ochraniacz na zęby. Szyna jest indywidualnie dobierana do każdego przypadku. Należy jej używać w sposób zalecany przez Twojego stomatologa. Większość szyn oddziela od siebie Twoje górne i dolne zęby, odciąża stawy szczękowe i pomaga mięśniom szczęki się rozluźnić.

Operacja : w przypadku ostrego, ciągłego bólu lub zaburzenia funkcji, może być potrzebna operacja. Badania pokazują, że w 5 na 100 przypadków ludzi dotkniętych przez DSSŻ, tradycyjne metody nie przynoszą skutku. Tym Pacjentom ulgę może przynieść operacja. W Klinice Dowgierd otrzymasz najlepszą opiekę chirurgiczną oraz wsparcie w rehabilitacji. 

Jak możesz pomóc sobie sam?

 • Nie zaciskaj ani nie zgrzytaj zębami, rozluźnij szczękę
 • Nie gryź tego, co nie jest jedzeniem, np. długopisów, ołówków, wykałaczek czy paznokci
 • Przy jedzeniu i ziewaniu nie otwieraj ust na odległość większą niż dwa palce
 • Daj mięśniom odpocząć, nie gryź bajgli, lodu, twardego mięsa ani twardych słodyczy
 • Kładź zimne okłady lub wilgotne ciepłe kompresy
 • Masuj bolące mięśnie
 • Naucz się technik pozwalających się uspokoić i odprężyć
 • Wykonuj delikatne masaże i ćwiczenia szczęki zalecone przez lekarza
 • Zidentyfikuj problemy powstające podczas snu i ustal z lekarzem plan jak się ich pozbyć
 • Notuj wszelkie zmiany w bólu i wszystkie niepokojące znaki
 • Notuj przebieg leczenia DSSŻ – często jest to bardzo pomocne w komunikacji z lekarzem

Informacje przedstawione powyżej nie mogą zastąpić profesjonalnej lekarskiej porady, diagnozy ani leczenia. Jej celem jest pomoc w komunikacji z Twoim stomatologiem oraz chirurgiem. W razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem skontaktuj się z Kliniką Dowgierd w celu ustalenia terminu konsultacji.

Zadzwoń do nas: (+48) 89 541 69 89

Zapraszamy

Adres

Godziny otwarcia kliniki:

Poniedziałek - Czwartek : 8:00-20:00
Piątek : 8:00-16:00
ul. Mroza 13F
10-692 Olsztyn
(+48) 89 541 69 89
kontakt@dowgierd.pl