(+48) 89 541 69 89

Ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo Twarzowej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej i Kierownik Centrum Wad Twarzoczaszki w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, którą ukończył w 1998 roku. Swoje zainteresowania rozwijał w zagranicznych placówkach naukowych, z sukcesem wdrażając najlepsze rozwiązania z zakresu chirurgii rekonstrukcyjne, czaszkowo twarzowej i ortognatycznej w swojej praktyce lekarskiej. Jest doskonałym diagnostą i chirurgiem. Jego wielospecjalistyczne podejście do leczenia pacjentów z wadami twarzy daje spektakularne efekty. Zarządzanie wielospecjalistycznym zespołem lekarsko terapeutycznym pozwala na osiąganie najlepszych wyników leczenia w skomplikowanych przypadkach u dzieci i dorosłych. Podejmuje się leczenia i operowania najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych wad twarzoczaszki.  Specjalista w dziedzinie chirurgii czaszkowo – szczękowo – twarzowej, specjalizujący się  w rekonstrukcjach części twarzowej czaszki i jamy ustnej, operacyjnym leczeniu  deformacji i wad twarzy. Osiąga bardzo dobre efekty w leczeniu rozszczepów wargi i podniebienia. Operuje zarówno dzieci jak i osoby dorosłe.

Jest członkiem wielu prestiżowych polskich i zagranicznych towarzystw naukowych oraz  cenionym prelegentem i wykładowcą na wielu krajowych i międzynarodowych kongresach naukowych. Prowadzi również prace badawcze związane z rozwojem ortognatyki. Empatyczny, zawsze uśmiechnięty, przywraca swoim Pacjentom wiarę, że mogą żyć w zdrowiu i w pełni akceptować swój wygląd.

23 maja 2016
dr Krzysztof Dowgierd ordynator Oddziału Chirurgii Twarzowo-Szczękowej i Rekonstrukcji Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie był szefem zespołu przeprowadzającego operację rekonstrukcji żuchwy dziecka.

Zobacz materiał filmowy TVP3 Olsztyn

Operacja 8-letniego chłopca, którym zajęli się olsztyńscy chirurdzy ze szpitala dziecięcego w Olsztynie przebiegła bez problemów. U Fabiana zdiagnozowano obustronny nowotwór żuchwy. Rosnący guz utrudniał chłopcu normalne życie. Operacja była wyjątkowa, bo lekarze po raz pierwszy użyli specjalnych szablonów i wyprofilowanej płytki, skonstruowanej specjalnie dla Fabiana za granicą. Dokładnie o godzinie 10:00 w szpitalu dziecięcym w Olsztynie 12-osoby zespół rozpoczął pionierską operację rekonstrukcji żuchwy Fabiana. Użyto przy tym specjalnych szablonów i tytanowej płytki, która została zaprojektowana przez techników w Niemczech. Lekarze wszystko dokładnie zaplanowali i przygotowali komputerową symulację. Pozwoliło to przystąpić do operacji, tak jakby przy pomocy specjalnej nawigacji. 

Otwieramy pacjenta i wycinamy guzy za pomocą szablonów, czyli tego gps-u. Drugi zespół pobiera przeszczep z nogi i też zakłada szablony. Już nie musimy myśleć, czy wyciąć więcej, a może mniej, czy trochę w prawo czy może w lewo. Po prostu przykładamy szablon i wycinamy — mówi Krzysztof Dowgierd, ordynator Oddziału Chirurgii Twarzowo-Szczękowej i Rekonstrukcji Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Ośmiolatek ma guza, który choć nie jest złośliwy to dynamicznie niszczy kość. Dziecko ma już problemy z oddychaniem i jedzeniem. Dlatego lekarze najpierw musieli usunąć guza po obu stronach twarzy - części żuchwy i uzębienia. Później specjaliści przystąpią do rekonstrukcji wyciętych elementów. Dzięki zaplanowaniu operacji i wykorzystaniu specjalnych szablonów lekarze pracowali nad żuchwą Fabiana przez 6 godzin. Gdyby nie ta komputerowa symulacja operacja trwałaby nie ponad 8 godzin. Lekarze są w stanie operować szybciej, bo nie pracują już nad dopasowaniem tytanowej płytki. Wcześniej byli zmuszeni do wyginania, czy nawet przycinania elementu tak, by pasował do żuchwy pacjenta. Do tego wykorzystują nowoczesny sprzęt, między innymi mikroskop podarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Nowe technologie w leczeniu, szczególnie tak skomplikowanych chorób, powodują, że leczenie jest bezpieczniejsze, krótsze, a to daje dziecku i rodzinie większy komfort ze względów chociażby psychologicznych — mówi Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Podczas operacji lekarzom udało się usunąć guza i wiernie odtworzyć kształt żuchwy ośmiolatka. Fabian szpital ma opuścić za 10 dni. Ten sukces to dopiero początek. Teraz Fabiana czeka kilkuletnia rehabilitacja. Nowa żuchwa będzie musiała rosnąć z chłopcem, a to oznacza kolejne operacje. W najbliższym czasie lekarze podejmą się usunięcia tytanowej płyty, która podtrzymuje przeszczepy. Fabian będzie musiał także na nowo nauczyć się otwierać buzię, przełykać i mówić.

Żródło:http://olsztyn.tvp.pl/25476619/sukces-pionierskiej-operacji-rekonstrukcji-zuchwy-dziecka